SBO clubs
Website redactie
Suggesties voor nieuws of opmerkingen over de inhoud van de SBO site? Stuur een e-mail naar redactie@sboschaak.net!

Suggesties voor functionaliteit, of fouten gevonden? Stuur een e-mail naar webteam@sbo­schaak.net!
(c) Schaakbond Overijssel
Schoolschaak­kampioenen prolongeren titel
Zaterdag 12 maart was het Hengelose ROC het strijdtoneel voor het jaarlijkse SBO schoolschaakkampioenschap. De nieuwe schoolschaakcoördinator Jolanda Hummel mocht maar liefst 33 teams van 4 spelers verwelkomen. Hiervan speelden er 6 in de categorie van het Voorgezet Onderwijs en 27, die zich veelal via gemeentelijke voorrondes geplaatst hadden, in de categorie van het Basisonderwijs.

Voortgezet Onderwijs

Plaatje
Het aantal van zes deelnemende teams bij het VO klinkt wat schamel, maar is toch een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. De nummers één en twee van toen, het Enschedese Bonhoeffer College en het Oldenzaalse Twents Carmel College, werden ook nu weer als de favorieten gezien. Het Almelose OSG Erasmus wilde een gooi doen naar het kampioenschap in de B-groep (klas 1+2) en had daarin concurrentie van het Hengelose OSG Montessori. Een tweede team van het Twents Carmel College en het Hengelose De Grundel completeerden het deelnemersveld.

In de eerste ronde won Carmel 2 met 3-1 van Carmel 1. Hierbij moet aangemerkt worden dat Carmel 2 bestond uit de drie Lonnekenaren Paul ten Vergert, Tom Vesters en Gijs Gerritsen en Minervaan Arno van Akkeren, waar Carmel 1 vier huisschakers in de opstelling had staan. De nummering zegt dus niet altijd alles. Titelverdediger Bonhoeffer moest nog alle zeilen bijzetten om de jonge honden van het Erasmus van zich af te houden. Zo won ENO-speler Gijs Faber een strakke pot van huisschaker, maar ex-Euwenaar en ex-Minervaan, Christian Kaalverink. De overige borden maakten dat echter goed en met 2½-1½ gingen de matchpunten toch naar Bonhoeffer. De Grundel, aangevoerd door Bas van Opheusden, sloeg hard toe tegen de Montessori, met Thomas Hummel aan het eerste bord.

In de daaropvolgende ronden won het Bonhoeffer College haar wedstrijden gemakkelijk. Eerste bordspeler Taras Boguslavsky (Max Euwe) maakte in de vierde ronde even een uitglijder tegen Thomas Hummel, maar zijn teamgenoten Jokim van den Bos, Jasper van der Werff (beiden Park Stokhorst) en Christian Kaalverink brachten de stand op 3-1. Het Twents Carmel College 2 liet twee bordpunten liggen. Kopman Paul ten Vergert dacht met een torenoffer de winst veilig te stellen tegen Almeloër Stijn Wesselink (Erasmus), maar zag een tussenschaakje over het hoofd en verloor prompt. Een ronde later bleek ook Bas van Opheusden (Grundel) te sterk.

PlaatjeZo stond het Bonhoeffer een half bordpuntje voor en had het in de finale tegen het Carmel aan een gelijkspel genoeg. Arno had zich voorbereid op Jokims Noors gambiet, maar raakte door een onoplettendheid toch zijn toren van h8 kwijt. Hij wist de schade nog tot een stuk te beperken, maar kon hier nooit voldoende compensatie voor krijgen. Hoewel het er op de overige borden niet slecht uitzag voor de Oldenzalers, ging ook hier in tactisch opzicht één en ander mis. Christian buitte de penning van pion g7 optimaal uit en Jasper profiteerde van enkele missers van Tom. Paul deed wat terug door in een Draak sneller aan te vallen dan Taras en redde zo de eer. De 3-1 overwinning betekende voor het Bonhoeffer College de zoveelste overwinning in evenzovele jaren. Zij zullen de SBO weer vertegenwoordigen op het Nederlands Kampioenschap.

De B-categorie werd gewonnen door het OSG Erasmus, dat verloor van de beide toppers maar wel de overige wedstrijden won. Stijn Wesselink, Anouk Schippers, Thijs Engberink (allen SV Almelo), Gijs Faber (ENO) en reserve Tom ter Horst (Mat-Ador) mogen dus ook naar het NK.

No. Name MP BP WP SB PS
1.Bonhoeffer College1016.52020.030
2.Twents Carmel 2814.02212.028
3.Erasmus (B)612.5246.014
4.Grundel49.0262.012
5.Twents Carmel 114.0290.53
 OSG Montessori (B)14.0290.53


Basisonderwijs

PlaatjeBij het Basisonderwijs was de regerend Nederlands kampioen, de Almelose Montessorischool, natuurlijk torenhoog favoriet. De strijd om de tweede t/m vierde plek, die ook recht gaven op deelname aan het NK, beloofde echter spannend te worden. Teams als ARS 1 en De Morgenster (beiden Hardenberg), De Tormentil (Nijverdal), de HSV (Hengelo), het vorig jaar als tweede geëindigde De Mare (Almelo) en de diverse Enschedese teams hadden hier hun oog op laten vallen.

In de eerste ronde wist de Losserse kampioen De Basis, aangevoerd door Park Stokhorster Lars Hesselink, een bordpuntje af te snoepen van Montessori 1. Zouden ze dit jaar dan toch eindelijk te pakken zijn? Teams die wel met de volle 4-0 uit de startblokken schoten waren de Ariënsschool uit Neede, De Tormentil, HSV, de Enschedese Koningin Beatrixschool en de Rijssense Willem Alexanderschool. De Tormentil, met Etien Alssema als kopman, pakte in de tweede ronde Ariëns met 4-0 en ging zo overtuigend aan kop. Montessori 1 won met 3½-½ van Het Zeggelt; alleen Philippe Schippers moest een halfje toestaan aan Melle Edens. Het Zeggelt, chronisch kampioen in Enschede, was vandaag verzwakt: tweede bordspeler Tomas Heldeweg was door griep geveld. Invalster Heleen deed haar best op het vierde bord maar kwam routine te kort tegen al die ervaren spelers.

De Tormentil vond haar waterloo in de derde ronde: de Hardenbergers van De Morgenster, met Arie Spuij op het eerste bord, waren met 2½-1½ te sterk. Naast De Morgenster waren er nog twee teams met drie overwinningen. Montessori 1 klopte HSV met 4-0 en de verrassend sterk voor de dag komende Willem Alexanderschool versloeg het Hengelose Schothorst met 3½-½. Nu kwamen de Almeloërs pas echt op dreef: Maurice Schippers, Philippe Schippers, Etienne Rameaux en Jelco Plomp verpulverden De Morgenster met 4-0 en kwamen daarmee alleen bovenaan te staan, aangezien Willem Alexander verloor van zijn moeder: Koningin Beatrix. Dit Enschedese team bestaat uit louter huisschakers maar had met een tweede plek op het Enschedees kampioenschap al laten zien dat ze een aardig potje kunnen spelen. Hopelijk hebben ze nu de smaak te pakken en kunnen we ze binnenkort ook bij een club bewonderen.

De Rijssenaren van Willem Alexander lieten zich na het verlies in de vierde ronde niet uit het veld slaan. Tegen de Montessorischool gingen ze er eens goed voor zitten. Maurice Schippers bleek aan bord 1 te sterk, maar op het vierde bord wist Dennis Baan een punt te pakken. Toen vervolgens Job Schouten tegen Philippe Schippers een geweldige pattruc op het bord bracht leek Willem Alexander zelfs te gaan winnen! Aan het derde bord liep er, bij een 1½-1½ stand, namelijk een Rijssense vrijpion heel hard door. Etienne Rameaux bleek in vliegende tijdnood toch beter aan de klok gewend dan zijn tegenstander en kon hem een paar zetten voor het mat nog door de vlag drukken. Dit alles onder het oog van vele zenuwachtige teamgenoten, begeleiders en toeschouwers... Teamleider Adri Schippers gaf ruiterlijk toe dat de overwinning onverdiend was, maar ook geluk moet je afdwingen.

PlaatjeDe Almeloërs kwamen hierna niet meer in gevaar; ze gaven nog één bordpunt af aan Koningin Beatrix en eentje aan De Bothoven en versloegen ARS 1 en De Tormentil met 4-0. Maurice Schippers scoorde 8½ uit 9 aan het eerste bord; alleen tegen Lonnekenaar Leon Stuij (Bothoven) moest hij in remise berusten. Met 18 matchpunten en 31 bordpunten werden ze met een straatlengte voorsprong kampioen. Prolongatie van het Nederlands Kampioenschap zal moeilijk worden, omdat Anouk Schippers en Stijn Wesselink inmiddels in de brugklas zitten, maar de opvolging zit er al weer aan te komen. Het tweede team van de Almelose Montessorischool, bestaande uit hele jonge spelers, deed ook mee en behaalde de prijs voor het beste tweede team.

De strijd om de overige NK-tickets was vreselijk spannend. Hier waren zeker nog 10 scholen voor in de race en het stond allemaal heel dicht bij elkaar. Het Hardenbergse ARS 1, aangevoerd door Bram Klapwijk, stond gedurende twee rondes tweede maar viel terug na de nederlaag tegen Montessori 1. De Morgenster en De Mare lieten in de tweede helft van het toernooi veel punten liggen en waren uitgeschakeld voor een toppositie. Bij bij het ingaan van de laatste ronde stonden Willem Alexander, HSV en De Tormentil met evenveel match- en bordpunten op de gedeelde tweede plaats, gevolgd door Koningin Beatrix, ARS 1, De Bothoven, Het Zeggelt en Constantijn met één matchpuntje minder.

De Tormentil had nog niet tegen Montessori 1 gespeeld; de 4-0 nederlaag in de laatste ronde betekende voor hen het einde. De Hengelose Schoolvereniging, met het Minerva-kwartet Jamie Duburg, Olivia Thé, Wouter Lardinois en Olivier Rutgers, verzekerde zich al snel van een NK-ticket door de Willem Alexanderschool te verslaan. Enthousiasme bij de Koningin Beatrix: zij hadden met maar liefst 3½-½ van de Rijssense Constantijnschool gewonnen; zou dat dan genoeg zijn voor een NK-plaats? Ook De Bothoven had goede hoop na hun 3-1 winst op ARS 1. Het Zeggelt won ook, met 2½-1½ van De Mare, zouden zij nog kans maken? Bij de prijsuitreiking volgden de verlossende woorden: Montessori, HSV, Koningin Beatrix en De Bothoven mogen naar het NK! Het Zeggelt had net te weinig bordpunten en is eerste reserve; extra zuur, omdat ze met Tomas Heldeweg erbij hoge ogen hadden kunnen gooien op het NK.

De eerste 8 teams bij het basisonderwijs ontvingen een mooie prijs; de eindstand is hieronder te zien. Opvallend is dat de Enschedese Paulusschool zich door een goede eindsprint nog net in de prijzen wist te spelen; dit was met name te danken aan Zyon Kollen, die aan het eerste bord 8½ uit 9 scoorde. Alleen in de eerste ronde gaf hij een halfje af aan Jeffrey Huang (De Mare). Samen met Maurice Schippers was Zyon topscorer van het toernooi. Een drietal spelers scoorde 8 uit 9: Jelco Plomp (Montessori 1), Wouter Lardinois (HSV) en Dennis Pentinga (Koningin Beatrix).

Tot slot was er nog een leuk extraatje voor de kampioen: de Almelose Montessorischool krijgt een schoollicentie voor de Schaakacademie! Roel Verweij van de Schaakacademie was de hele dag aanwezig en gaf demonstraties aan geïnteresseerden. Onze dank hiervoor!

Plaatje
No. Name MP BP WP SB PS
1.Montessori 11831.09797.090
2.HSV1324.09357.060
3.Koningin Beatrixschool1222.510160.064
 De Bothoven1222.09859.560
 Het Zeggelt1220.09656.557
6.W. Alexanderschool1122.010349.064
 De Tormentil1121.08844.060
 Paulusschool1119.57842.550
9.Anninksschool1020.58640.541
 ARS 11020.09543.058
 Constantijnschool1018.08742.048
12.Montessori 2920.06824.537
 De Mare919.59142.055
 De Triangel919.57833.548
 De Basis919.07321.026
 De Compaan919.07030.542
 Prinses Beatrixschool918.57427.546
 De Schothorst917.58439.050
 De Morgenster916.09643.054
20.Buurse818.07116.534
 Lonnekerschool816.07426.041
22.Park Stokhorst717.56516.037
 ARS 2717.56111.028
 Prinses Marijke 1715.57721.539
 Prinses Marijke 2713.56610.533
26.Ariëns411.5602.526
27.K. Alfrinkschool25.0570.512

Laatst gewijzigd: 30-03-2005