SBO clubs
Website redactie
Suggesties voor nieuws of opmerkingen over de inhoud van de SBO site? Stuur een e-mail naar redactie@sboschaak.net!

Suggesties voor functionaliteit, of fouten gevonden? Stuur een e-mail naar webteam@sbo­schaak.net!
(c) Schaakbond Overijssel
Zyon Kollen winnaar SBO jeugdsnelschaakkampioenschap
Zyon Kollen winnaar SBO jeugdsnelschaakkampioenschap

Op zaterdag 20 februari 2010 werd in Hardenberg het Overijssels jeugdsnelschaakkampioenschap gehouden. Er werden 15 ronden gespeeld in één grote groep. Er werd gestreden om de eerste plek binnen de eigen leeftijdscategorie. Het toernooi kwam ietwat moeizaam op gang: Bram Klapwijk kwam iets te laat vanwege een probleempje met de bekers waardoor deelnemers en begeleiders het clubgebouw niet in konden. Vervolgens was er geen koffie voor ouders en wedstrijdleiders en waren twee spelers uit de A-groep niet aanwezig door vervoersproblemen. Hierdoor moest er weer een nieuwe indeling gemaakt worden……. enz enz.
Nadat alles geregeld was, liep het toernooi goed. Jan Hummel zorgde voor de indeling en dankzij hem bleef het toernooi lekker vlot doorlopen. Fetze Elgersma hielp iedereen op de goede plek te krijgen en nam slagvaardig beslissingen wanneer dat nodig was. Al vanaf de eerste ronde werd er druk gebruik gemaakt van de claim-regel: zodra een speler een zet doet die onreglementair is, mag de tegenstander de winst claimen. Zo kon het dus zijn dat wie in zijn tweede zet een paard op een verkeerd veld plaatst meteen tegen een nul aan kon kijken, en dat gebeurde dus meerdere malen. Ook schaak laten staan werd direct afgestraft met een luide kreet ‘CLAIM!’. Verder werden er een partijen gewonnen gewoon doordat de één beter was dan de andere maar ook werd er een paar keer op tijd gewonnen, het was niet voor niets snelschaak.
De eerste paar ronden werden in een gesloten systeem gespeeld. De A spelers speelden eerst 3 ronden tegen elkaar net als de B’s. De 2 C-spelers speelden tegen elkaar en werden daarna bij de D’tjes gevoegd. Tot slot speelden E en F eerst 6 ronden samen. Na al deze ronden werd alles samengevoegd in één grote groep.

F Thomas Kanger uit de F-groep begon met een geweldige start, 6 uit 6, de ene na de andere E/F speler reeg hij aan het spit. Helaas voor Thomas kwamen er nog 9 ronden, en dus trof hij in de 6 ronden daarna allemaal A en B spelers, goed voor 6 nullen. Hij scoorde nog 2 punten in de laatste paar ronden. Met 8 punten en één punt voorsprong op de nummer 2, werd hij kampioen van de F’jes. Zowie Zijdemans, die ook een goed toernooi speelde, werd tweede met 7 punten en als derde eindigde de nog jongere Mick van Randtwijk met eveneens 7 punten maar minder weerstandspunten. Timo en Nelienke Luiten haalden beide 3 punten waarbij Nelienke wel met de meisjeskampioensbeker naar huis ging.

E De E-groep had slechts 3 spelers; omdat er al 3 bekers ingekocht waren, werd er enkel gespeeld om de titel en de grootte van de beker. Het eerste was minder belangrijk dan het laatste! Als derde eindigde Patrick Grootens met 6 punten, als tweede Daan van der Noordaa ook met 6 punten maar meer weerstandpunten. De onderlinge wedstrijd was ook in het voordeel van Daan uitgevallen. Als eerste eindigde Simon Elgersma met 7 punten. Hij was terecht de nummer 1 van de groep omdat hij van zijn beide mede-E-spelers had gewonnen.

D De D-groep was de grootste groep met 9 deelnemers. Onderin de D-groep eindigde Arend-Jan Koning uit Dalfsen met 3 punten, daarboven kwam clubgenoot Maarten Jagers op Akkerhuis met 5 punten. Clubgenoot Kasper Oude Nieuweweme met 6 punten stond weer net een plaats boven hem. Daarmee bleven nog zes spelers over die min of meer gelijke kansen hadden op een prijs. Winst en verlies zou dus afhangen van de tegenstander die ze lootten in de laatste ronde. Ethan Waterink en Olav Kuyt troffen een hoge speler en bleven daardoor steken op 7 punten, toch een goede prestatie. Yorick Schelfhorst won zijn laatste ronde en kwam daarmee op gelijke hoogte, 7 punten. Ook Ziggy Zijdemans won zijn laatste ronde. Hij had daarmee 7.5 punt bij elkaar gespeeld, goed voor een derde plaats. De absolute strijd ging tussen Reinier Luiten en Jacob de Groot. Beide wonnen hun laatste ronde en kwamen daarmee op 8 punten. Het verschil in weerstandspunten bepaalde dat Reinier tweede werd en Jacob zich kampioen mocht noemen. Jacob had tijdens het toernooi van Reinier gewonnen en het eindresultaat mag dus wel een eerlijke stand genoemd worden.

C In de C-groep was er weinig competitie, er waren slechts twee deelnemers: Dani Dokter en Stephan Hiddink. Dani won van Stephan de eerste ronde en scoorde in totaal 8 punten. Stephan scoorde in totaal 7 punten, en werd daarmee logisch tweede. Dani ging zelfs met 2 grote bekers naar huis want ook de beker voor C-meisjeskampioen ging met haar mee naar huis.


B In de B-groep werd al snel een tweedeling zichtbaar: van de 4 spelers waren Zyon Kollen en Melle Edens degenen die het hele toernooi bovenin mee draaiden. David Hindriks en Sten Ritterfeld vonden meer aansluiting bij de rest van het deelnemersveld. Sten, die normaal de betere is van David, verloor ditmaal van David. Hierrdoor startte hij met 0 uit 3. Het hele toernooi stond David in punten ietsje voor op Sten maar in de laatste paar ronden kwam Sten behoorlijk op stoom. Door een remise tegen Bram kwam hij na ronde 13 een half puntje voor op David. Het leek daarmee over voor David maar het werd toch nog behoorlijk spannend omdat David in de laatste ronde een makkelijkere tegenstander lootte dan Sten. David stond echter zo strak van de zenuwen dat hij mat in 1 miste maar hij kwam met de schrik vrij toen zijn tegenstander hetzelfde deed. Uiteindelijk kon David met nog 7 seconden op de klok de partij claimen omdat zijn tegenstander zichzelf schaak zette. David haalde 8 punten en dacht dat hij de derde plek wel binnen had. Sten moest tegen Hendrik de Groot spelen en normaal gesproken wint Hendrik van Sten. Sten speelde echter super en met nog 1 seconde op de klok zag hij in een flits dat Hendrik’s tijd al op was. Hierdoor werd Sten met een half puntje meer dan David derde. David baalde hier enorm van. Zyon Kollen speelde bijna het hele toernooi op de eerste plek, hij won 14 van de 15 partijen, en verloor alleen van Bram. Zyon werd wel winnaar van het toernooi. Melle Edens verloor van Zyon, maar won van Bram. Doordat Melle al vroeg in het toernooi een snelle remise had aangenomen tegen Hendrik eindigde hij met 13.5 punt op een tweede plek van zowel de B-groep als het totale klassement.

A In de A-groep werd Arie Spuij vierde met 10 punten. Hij had verloren van de andere A-spelers, en dat was net iets te veel. Hendrik de Groot stond tot aan de laatste ronde tweede met Thomas Hummel een half puntje achter hem. Hendrik verloor echter de laatste ronde van Sten en Thomas won. Daardoor werden de eindplaatsen omgedraaid en eindigde Hendnrik als derde met 11 punten en Thomas werd tweede met 11.5 punt. Als eerste eindigde Bram Klapwijk met 13 punten. Hij won van Zyon maar verloor van Melle en speelde remise tegen Hendrik en Sten.

Het was een geslaagd en vooral gezellig toernooi.

Bram Klapwijk


Een oplettende aanwezige kreeg volgende nog mee: door één van de kinderen werd het als groot onrecht en vals spelen beschouwd dat de organisator van het toernooi zelf meespeelde! Bram, bedankt voor het organiseren van het toernooi en we hopen dat je volgend jaar opnieuw van dit soort "vals spel" beschuldigd kunt worden!
Jeugdcommissie SBO

Nr Naam Rating Score WP SB
1Zyon Kollen (B)195314,00132,50119,50
2Melle Edens (B)153813,50133,50114,00
3Bram Klapwijk (A)188813,00134,00111,00
4Thomas Hummel (A)161111,50134,5089,00
5Hendrik de Groot (A)141711,00134,0087,25
6Arie Spuij (A)141210,00131,0070,25
7Sten Ritterfeld (B)13528,50123,0052,50
8Jacob de Groot (D)11388,00129,5054,50
9Reinier Luiten (D)11338,00128,0047,00
10Thomas Kanger (F)9268,00122,0042,50
11David Hindriks (B)9468,00121,0042,00
12Dani Dokter (C)10018,00115,0045,00
13Ziggy Zijdemans (D)10107,50110,5040,00
14Olav Kuyt (D)7507,00132,5040,25
15Yorick Schelfhorst (D)9117,00118,5036,25
16Stephan Hiddink (C)11547,00112,0027,25
17Zowie Zijdemans (F)8277,00108,5039,50
18Ethan Waterink (D)8897,00107,0033,25
19Mick van Randtwijk (F)7817,00104,5033,75
20Simon Elgersma (E)7267,0099,0032,75
21Daan van der Noordaa (E)5806,0089,0022,25
22Patrick Grootens (E)6966,0086,5021,25
23Casper Oude Nieuweweme (D)7346,0086,0023,25
24Maarten Jagers op A. (D)3005,0087,0019,25
25Arend-Jan de Koning (D)3003,0090,008,25
26Timo Luiten (F)3453,0084,5013,75
27Nelienke Luiten (F)5253,0084,006,25
28Paul ten Vergert (A)20770,00112,5056,25
29Robin Bos (A)16170,00112,5056,25


Jolanda Hummel Laatst gewijzigd: 21-02-2010